
I år som i fjor blir det 8.mai-markering i kommunal regi ved kyrkja på Husnes og bautaen ved rådhuset. I tillegg blir det markering i Uskedalen. (Arkivfoto)
Markering av frigjerings- og veterandagen
Torsdag 8. mai opprettheld Kvinnherad kommune tradisjonane, og markerer frigjerings- og veterandagen på Husnes og i Rosendal.
Programmet for dagen 8. mai ser slik ut:
Bautaen ved Husnes kyrkje kl. 10.00:
Appell, tale ved fungerande ordførar Thea Vaage, kransenedlegging og song ved elevar frå Undarheim skule.
Bautaen ved rådhuset kl. 12.00:
Appell, tale ved fungerande ordførar Thea Vaage, kransenedlegging og song ved elevar frå Malmanger skule.
Vel møtt til ei viktig markering!
Invitasjon til veteranar på frigjerings- og veterandagen
Kvinnherad kommune ynskjer å syna anerkjenning til arbeidet som veteranane har gjort, og kaffi og kaker i rådhuskantina etter 8. mai-markeringa i Rosendal, om lag kl. 1230.
Ynskjer du å delta, meld i frå på telefon 53483100 eller på e-post til thea.vaage@kvinnherad.kommune.no innan 6. mai.
Minnemarkering i Uskedalen
På Stemneplassen i Uskedalen blir det minnemarkering kl. 17.00, skipa til av Uskedal Friluftslag og Uskedal Historielag
Programmet er slik:
Uskedal musikklag
Alle syng Kongesongen – norsk tekst v/ Edvard Hoem
Historisk innleiing – vi les namna på dei frå Uskedalen som vart mobiliserte april 1940
Alle syng Nasjonalsongen – Ja, vi elsker
Minnemarkeringa vert avslutta med song til Uskedalen (tekst Wilhelm Bjelland).
Etterpå, om lag kl. 17.30 skal Lars Børge Sæberg syna bilete og fortelja Hardangerfjord sjøforsvarsavsnitt og kampane i Kvinnherad 1940.
Sist oppdatert